آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

دوشنبه, 06/31/1399 - 21:25
آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت عصر امروز دوشنبه 31 شهریور ماه با حضورهنرمندان و سینماگران و مقامات لشگری و کشوری در باغ موزه دفاع مقدس در جوار مزار شهدای گمنام آغاز شد.
آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

سید محمد یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح  ضمن تبریک ایام هفته دفاع مقدس، گفت: همزمانی شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت را با این ایام به فال نیک گرفته و از همکاران عزیزم در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و همکاران پرتلاش در دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم مقاومت تشکر می‌کنم که در یک سال گذشته به صورت شبانه روزی مجاهدانه برای برپایی این جشنواره تلاش کردند. امروز در شرایطی قرار داریم که سینما نه یک هنر و یک صنعت که یک ظرفیت و بستر مهم برای ملت‌ها و حکومت‌ها به شمار می‌رود. سینما با سرمایه آغاز به کار کرد و با هنر تداوم یافت و با صنعت ادامه داد. اما امروز نه سرمایه، نه هنر و نه صنعت صرف است بلکه یک بستر برای بیان منویات دولت‌هاست. خام خیالی است که فستیوال‌های رنگارنگ را صرفا رویدادهای هنری تصور کنیم.

 

وی ادامه داد: ما در این گوشه دنیا زیر پرچم اسلام در راه رسیدن به تمدن اسلامی می بایست به این پرسش پاسخ دهیم که از این ظرفیت بی نظیر چگونه استفاده کردیم و نقشه آینده را چگونه ترسیم کردیم. بی شک و یقینا ذات سینمای ایران عاری از هرگونه ناخالصی است اما در برهه هایی از زمان این آبراه زلال آغشته به آلودگی شده است و ما را از  داشتن چنین ظرفیتی مهم و جهان شمول محروم ساخته و متاسفانه جز انگشت شماری در وسعت تولیدات سالانه سبد این ظرفیت فرهنگی خالی نگه داشته شده است. در این میان سینمای مقاومت با نگاهی جهانی و فرامرزی در جایگاهی قرار گرفته که با انتشار بین المللی فراخوان از سرتاسر دنیا هنرمندان ازاده و ازادیخواه را برای حضور در جشنواره آماده کرده که خود واقعیتی انکارناپذیر است. تنها کافی است که به آثار رسیده به جشنواره مراجعه کنیم که تعداد هنرمندان را مشخص کنیم.  سینمای سامری نشات گرفته از سیاست‌های جشنواره و استقبال از مدافعان سلامت از اتفاقات این دوره است که در کنار نگاه انسانی و غیرطیفی و خطی شکل گرفته است. از برادرانی که در دوره های گذشته تلاش کردند تا جشنواره به این افتخار دست یابد تشکر می کنم و امیدوارم در دوره جدید با هدایت و حمایت از دست اندرکاران شاهد جهش فراگیر و تاثیرگذاری بیشتر در سراسر دنیا باشیم.

 

مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح افزود: جا دارد از حمایت های بی دریغ بزرگترین و مکتبی ترین نهاد مردمی یعنی بسیج که طول و عرض آن در گستره بشریت قابل تعریف است تشکر کنم. امروز مقام معظم رهبری در دیداری که با پیشکسوتان عرصه جهاد داشتند مطالبه ای داشتند که تولید متن و محتوا برای خلق آثار است. دست نیاز به سمت شما دراز می کنم برای تحقق مطالبه جدی حضرت آقا تا کمک کنید و کمک کنیم تا در سالهای آینده شاهد تولیدات فاخر و اثار ارزشمند از تولیدات دفاع مقدس باشیم.